Pracownie

Pracownia muzyczna

W Środowiskowym Domu Samopomocy organizowane są różne formy zajęć związanych z muzyką. Są to między innymi: wspólne śpiewanie oraz słuchanie ulubionej muzyki, zajęcia relaksacyjne, zabawy ruchowe z podkładem muzycznym. Pracownia muzyczna wykorzystywana jest również jako miejsce prób Kółka Teatralnego. Związek muzyki z medycyną znany jest od wieków. Muzyka koi psychikę, czyni życie pogodniejszym, a cierpienie i chorobę mniej dotkliwą.

 

Pracownia kulinarna i gospodarstwa domowego

Pracownia, gdzie dominującą formą terapii jest ergoterapia, czyli terapia poprzez pracę. W tej pracowni uczestnicy zajęć uczą się przygotowywania posiłków sobie oraz innym, prawidłowego zachowania się przy stole, nakrywania go i dekoracji. W ramach pracowni kulinarnej działa kawiarnia, którą prowadzą uczestnicy pod opieką terapeuty. Ponadto uczestnicy mają możliwość skorzystania z prysznica, pralni, suszarni. Uczą się tam obsługi sprzętów AGD takich jak pralka, suszarka itp. Działalność tej pracowni przygotowuje uczestników do samodzielnego wykonywania niezbędnych  czynności życiowych.

 

Pracownia komputerowa

Do podstawowych zadań pracowni należy przede wszystkim kształtowanie umiejętności posługiwania się komputerem oraz urządzeniami poligraficznymi (bindownica, ksero, laminator). Uczestnicy zajęć uczą się korzystać z edytora tekstu – nauka pisania. Korzystają z gier edukacyjnych oraz Internetu.  W ramach działań pracowni redagowany jest Kwartalnik „ABECADŁO”, przygotowywana jest comiesięczna gazetka ścienna, prowadzona jest również kronika ŚDS. Oczywiście w pracowni komputerowej jest również redakcja naszej strony internetowej.

 

Pracownia sportowo-rehabilitacyjna

W pracowni sportowo – rehabilitacyjnej kładzie się nacisk na ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz gimnastykę dostosowaną do możliwości ćwiczących. Osoby korzystające z oferty tej pracowni mają do dyspozycji atlas do ćwiczeń, stół do tenisa , stół do bilarda, boisko do siatkówki, kosz. W ramach pracowni uczestnicy przygotowują się do zawodów sportowych, odbywają się wyjazdy na basen, lodowisko, do skateparku, oraz rajdy rowerowe itp. Zajęcia sportowe mają na celu podtrzymywanie ogólnej sprawności ruchowej, usprawnianie jej i rozładowanie napięć psychicznych. W tej pracowni jest również prowadzona rehabilitacja indywidualna na podstawie skierowań lekarskich.

 

Pracownia plastyczna

W pracowni plastycznej odbywają się zajęcia z arteterapii obejmujące różne techniki plastyczne. Wykonuje się tam kompozycje z masy solnej, kartki świąteczne, malowanie odlewów gipsowych, wykonuje się prace ze sznurka, tworzone są ozdoby okolicznościowe, obrazy ze skóry, drewna, sztucznych i suchych kwiatów. Ofertą nie uwarunkowaną szczególnymi zdolnościami manualnymi jest malowanie kredkami, farbami, czy flamastrami, na papierze, płótnie lub szkle. Uczestnicy uczą się starannego i estetycznego wykonania, a efekt końcowy pracy daje poczucie satysfakcji. Wszystkie działania pracowni mają zmierzać do rozwoju zainteresowań uczestników zajęć, które pozwolą im na zagospodarowanie czasu wolnego.

 

Pracownia rękodzieła artystycznego i haftu

W pracowni rękodzieła artystycznego i haftu  odbywają się zajęcia z zakresu arteterapii.  Uczestnicy zdobywają wiedzę  z zakresu szycia ręcznego, obsługi maszyny do szycia. Wykonywane są różnego rodzaju robótki ręczne: wyszywanie, haftowanie, prace na drutach, szydełku, tkanie. W pracowni prowadzone są również treningi z zakresu zaradności życiowej: prasowanie, drobna naprawa odzieży. Ponadto wykonywane są prace okolicznościowe: kartki, stroiki, książki jubileuszowe, stroje karnawałowe. W ramach działalności pracowni organizowane są wyjazdy na wystawy, na których uczestnicy mają możliwość zaprezentowania swoich prac szerszemu gronu.

 

Pracownia ogrodnicza

W pracowni ogrodniczej uczestnicy zajęć pielęgnują, sadzą oraz przesadzają kwiaty i rośliny doniczkowe, przygotowują kwiaty na balkony, do sal zajęciowych, zbierają i suszą rośliny, kwiaty i zioła oraz zapoznają się z fachową literaturą. Do obowiązków pracowni ogrodniczej należy również opieka nad królikiem oraz akwarium z rybkami. Uczestnicy dbają również o teren wokół budynku, wykonują prace porządkowe. W ramach tych prac uczestnicy przygotowują grunt, sadzą i pielęgnują drzewa oraz krzewy ozdobne. Zajmują się koszeniem trawnika, pielęgnują rabaty kwiatowe oraz ogródek skalny, sieją i uprawiają warzywa i owoce. W miesiącach letnich zajęcia organizowane są głównie na świeżym powietrzu i cieszą się dużym zainteresowaniem. Szczególnie u osób które w przeszłości posiadały, lub nadal posiadają własne ogródki i działki.

 

Biblioteka i czytelnia

Od 2006 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy działa biblioteka i czytelnia. Biblioteka powstała w ramach programu budowy wsparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Księgozbiór biblioteki stanowią książki zakupione ze środków własnych oraz przekazywane przez sponsorów. Biblioteka przeznaczona jest nie tylko dla osób uczestniczących w zajęciach Środowiskowego Domu Samopomocy, ale również dla uczestników zajęć Domu Dziennego Pobytu oraz dla lokalnej społeczności. W ramach biblioteki odbywają się zajęcia z zakresu biblioterapii, w trakcie zajęć uczestnicy  zapoznają się z zasadami pracy biblioteki oraz literaturą.

Biblioteka dysponuje całym zestawem lektur szkolnych nowościami wydawniczymi oraz literaturą fachowa z zakresu psychologii, psychiatrii oraz pracy socjalnej. W swojej ofercie mamy również wiele ciekawych książek dla dzieci i młodzieży. Posiadamy również do wypożyczenia książki do słuchania. W ramach działalności biblioteki prowadzona jest prenumerata kilku gazet i czasopism. Godziny otwarcia biblioteki : wtorek, czwartek od 10:00 do 14:00

 

Gabinet fizjoterapeutyczny, w którym znajdują się następujące urządzenia: aparat do elektroterapii, lampa Sollux, ultradźwięki , laser, materac do magnetoterapii, materac do masażu oraz dwa stoły do masażu. Sprzęt, w który wyposażony jest gabinet jest bardzo dobry, kompletny i funkcjonalny. Zabiegi wykonywane są na podstawie skierowania od lekarza, w którym wyszczególniona jest jednostka chorobowa, dokładny rodzaj zabiegu, czas i ilość potrzebnych zabiegów.

 

Pracownia stolarska

W pracowni stolarskiej uczestnicy wykonują drobne prace o charakterze dekoracyjnym oraz funkcjonalnym. W ramach współpracy z innymi pracowniami wykonywane, a następnie malowane są drewniane ramki, oprawiane obrazy. Uczestnicy wykonują ozdobne prace ze sklejki oraz malują ikony. W ramach funkcjonowania stolarni uczestnicy biorą czynny udział przy wykonywaniu prac remontowych oraz naprawie sprzętu znajdującego się w Środowiskowym Domu Samopomocy. Różnorodność zajęć pozwala udoskonalić warsztat techniczny i twórczy oraz usprawnia koordynację wzrokową.

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: